Fabryka piękna jak modelka
Dobre zdjęcie zawsze obroni się samo. I nie …
Czasy, gdy hulający wiatr poświstywał swobodnie między brakami uzębienia, mężczyźni nosili sumiaste wąsy, kobiety tapirowały włosy a la „czarownica”, a białe skarpetki i czarne lakierki były nowoczesnym trendem modowym, już dawno minęły. Ale zdarzyły się. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z lat osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych.
Według danych resortu zdrowia u przeciętnego czterdziestolatka siedemnaście zębów zaatakowanych jest próchnicą, a problem ten dotyczy prawie każdego w wieku 35-44 lat czyli 99% populacji Polaków. 44% osób w wieku 65-74 lata w ogóle nie ma zębów. A bezzębność w przedziale 35-44 lata wynosi 4%. To efekt wciąż słabej profilaktyki i między innymi likwidacji szkolnych gabinetów dentystycznych. A także temat na zupełnie inny artykuł. Co jednak można zrobić, skoro mleko już się rozlało? Braki w uzębieniu blokują, wstydzimy się. Uśmiechamy się półgębkiem lub wcale. Kłopoty stomatologiczne mogą prowadzić do wielu innych chorób, zawałów serca, wylewów. Powodują też, że szybciej się starzejemy, a brak zębów powoduje efekt tzw. twarzy Baby Jagi.
Dziś Polacy nie gloryfikują już robotniczo – chłopskiego pochodzenia. Nasza mentalność uległa transformacji, europeizacji i globalizacji. To spowodowało zmianę zachowań, w tym także w zakresie dbania o zdrowie, wygląd i stan uzębienia. Choć statystyki wciąż są alarmujące i słowa hiszpańskiego surrealisty Ramona Gomesa de la Serna: „Jej uśmiech rzucał wyzwanie dentystom” nadal są aktualne, nie jesteśmy bezbronni.
Poziom wiedzy i leczenia stomatologicznego przez ostatnie kilkadziesiąt lat zmienił się diametralnie. Poczynając od eliminacji bólu przy zabiegach po możliwość poprawienia stanu uzębienia, a nawet odtworzenia brakujących zębów. Niezwykle dynamicznie rozwinęła się przy tym implantologia stomatologiczna. – Implant to stabilny fundament – mówi dr Msc Tomasz Cegielski, prezes stowarzyszenia Implant Masters Poland – na którym można odtworzyć uzębienie i spowodować, że pacjent może swobodnie gryźć, żuć i bez najmniejszych obaw szeroko się uśmiechać. Wszczepienie implantu często jest mniej czasochłonne, niż na przykład klasyczne leczenie zniszczonego zęba. Efekt jest trwały i bardzo skuteczny.
Implant Masters Poland to stowarzyszenie non – profit stworzone przez wybitnych polskich implantologów, którzy ukończyli trudne studia podyplomowe na prestiżowym Uniwersytecie J.W.Goethego we Frankfurcie. Celem organizacji jest podnoszenie poziomu wiedzy społeczeństwa i jakości polskiej implantologii, a także propagowanie implantologii stomatologicznej jako najbardziej skutecznej i bezpiecznej metody wypełniania braków w uzębieniu. W tym celu IMP organizuje różnego rodzaju wykłady, szkolenia, konferencje, które wspierane są przez najwybitniejszych implantologów na świecie. Między innymi pod koniec września br. w Warszawie odbędzie się II międzynarodowy kongres pod egidą Implant Masters Poland pt. „Meet The Master”, podczas którego zaplanowane są wykłady Devorah Schwarz – Arad z Izraela, a także światowej renomy liderów implantologii: dra Paula Weigl’a z Frankfurtu oraz Ashoka Sethi z Wielkiej Brytanii. W trakcie konferencji zaplanowane są także wykłady członków IMP. Tym razem swój dorobek i wiedzę zaprezentują śląscy implantolodzy: dr MSc Marek Adwent z Będzina i dr MSc Tomasz Śmigiel z Katowic. Dr Śmigiel reprezentował też Polskę podczas zamkniętego spotkania europejskich liderów stomatologii cyfrowej w ramach EU Aesthetic Advisory Board w Sztokholmie.
Istnieje zatem skuteczna metoda uzupełnienia braków w uzębieniu. Przynosi efekty nawet w skrajnych przypadkach bezzębia, gdy na kilku implantach osadzana jest stabilna proteza. Współczesna stomatologia potrafi przywrócić swobodny i szeroki uśmiech każdemu. A profesjonalizm lekarzy implantologów jest gwarancją, że zabieg zostanie przeprowadzony fachowo i przy użyciu najlepszych dostępnych materiałów i urządzeń. Tytanowy implant traktowany jest przez organizm jak własny naturalny element i zrasta się z nim na stałe. Blisko 99% implantów się integruje, co w medycynie jest wynikiem doskonałym. W przypadku pacjentów, którzy korzystają ze wsparcia lekarzy będących członkami Implant Masters Poland, dodatkowym atutem jest Professional Dental Assistance Program. Dzięki niemu niezależnie od miejsca przebywania pacjent może skorzystać z doraźnej pomocy stomatologicznej w każdym gabinecie należącym do IMP na terenie całego kraju.
Obecnie w Polsce na zabieg implantologiczny decyduje się około 70 tysięcy pacjentów rocznie, w Niemczech – 1,5 miliona. Aby się ten wskaźnik zmienił, musi jedynie nastąpić zmiana w naszej mentalności, bo innych przeciwwskazań po prostu nie ma.
Autor: Mariusz Szczygielski