Szkoła drogą do Kalifornii
Największa klasa liczy tu cztery osoby, a dzień …
Szum lasu, śpiew ptaków, tęczowe kolory na murach budynku, śmiech dzieci oraz kolorowe klasy. Tak jest przy panewnickim lesie, gdzie mieści się szkoła, w której dzieci spełniają swoje marzenia. Arka Noego – bo o niej mowa – to specjalna szkoła podstawowa w Katowicach zajmująca się edukacją i terapią dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym. Organem prowadzącym szkołę jest Fundacja Arka Noego założona przez małżeństwo Grajnerów. #bardzomlodakultura
fot. Bubusława Górny
Arka Noego to placówka, która pomaga dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną w osiąganiu celów edukacyjnych. Tutaj uczniowie, przy wsparciu nauczycieli, terapeutów i rodziców, budują każdego dnia swoją arkę, która nie tylko ich chroni, daje poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim zapewnia rozwój.
– Pomysł na otwarcie wymarzonej szkoły, m.in. dla naszego dziecka, nie miał negować publicznego systemu szkolnictwa. Jego celem było stworzenie alternatywy nauczania, które opiera się na indywidualnym podejściu do ucznia wymagającego sprecyzowanego programu edukacyjnego i terapeutycznego. Te potrzeby spełnia nasza szkoła – mówiTymoteusz Grajner, twórca placówki.Jak dodaje Magdalena Skorupa-Grajner, Arka Noego to szkoła skuteczna i kompleksowa, zapewniająca naukę, która często jest niemożliwa w specjalnej szkole publicznej czy klasie integracyjnej.
Przy wsparciu przyjaciół, sponsorów i kredytu trzy lata temu Grajnerom udało się spełnić marzenie.
– Stworzyliśmy miejsce, w którym bezpłatna nauka i rozwój dzieci są ciężką pracą specjalistów, ale także ogromną przyjemnością. Mamy specjalnie przygotowane sale lekcyjne, terapeutyczne, salę gimnastyczną i sensoryczną. Prowadzimy dogoterapię, hipoterapię i muzykoterapię. Co ważne, wszystko odbywa się na terenie placówki w Panewnikach. Dzięki temu nauka w naszej szkole trwa od 8-16. Bez konieczności dowożenia dzieci na kolejne zajęcia – podkreśla Magdalena Skorupa- Grajner.
Priorytetem w Arce Noego jest odpowiednie dostosowanie do potrzeb uczniów metod dydaktycznych i terapii, które skutkują niewiarygodnymi efektami edukacyjnymi. Niewielka liczba uczniów o podobnym potencjale intelektualnym pozwala na stworzenie zdrowej konkurencji, wzajemnej motywacji i tolerancji w gronie rówieśników.
fot. Bubusława Górny
Pomimo faktu, że funkcjonowanie placówki wymaga dużych nakładów finansowych, właściciele szkoły nie chcą poprzestawać
na podstawówce. W planach mają rozbudowę placówki o szkołę zawodową. Twórczyni szkoły zaznacza, że cel tych
planów jest jeden.
– Chcemy, aby dzieci, które ukończą etap kształcenia w podstawówce, mogły uczyć się i rozwijać dalej pod naszymi skrzydłami. Zależy nam na tym, aby dzieci były w przyszłości samodzielne i znalazły pracę w wyuczonym zawodzie – podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner. Szkoła szuka różnych rozwiązań na ulepszanie i rozwijanie placówki. Jedną z takich dróg była organizacja zbiórki funduszy na budowę i wyposażenie sali integracji sensorycznej poprzez platformę crowdfundingową. Udało się.
– Dzięki zajęciom sensorycznym dzieci takie jak nasze jak i zdrowe, usprawniają swoją koordynację ruchową, lepiej koncentrują się na zajęciach, co wpływa na ich efekty w nauce. Rezultaty takiej terapii są niesamowite, a uczniowie ją uwielbiają – mówi z uśmiechem właścicielka Arki.
Misją szkoły jest nie tylko edukacja. Dzieci z Arki Noego mają szansę na ciekawe zajęcia artystyczne. Jednym z takich projektów były „Magiczne ścieżki teatru”, dzięki któremu uczniowie przy wsparciu Teatru Gry i Ludzie oraz Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przygotowali spektakl „Królowa Śniegu”. Przedstawienie będzie można zobaczyć ponownie w lutym w katowickim Teatrze Gry i Ludzie. Magdalena Grajner pracę nad spektaklem wspomina z uśmiechem.
– Zaangażowanie rodziców i nauczycieli przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Rodzice i grono pedagogiczne szyło wspólnie stroje dla małych aktorów. Takie projekty mają pozytywny wpływ na rozwój maluchów. Nauka jest oczywiście najważniejsza, ale staramy się umożliwiać dzieciom spełnianie marzeń i rozwijanie talentów – opowiada Magdalena
Skorupa-Grajner
#bardzo mloda kultura