Kino na granicy
Już po raz dziewiętnasty nad Olzę zjadą się …
Zima w pełni, to znak, że trzeba odwiedzić Zamek Cieszyn.
Autor: Natalia Rzeźniczek-Riess
Od 12 lat Zamek Cieszyn przekonuje firmy, instytucje, a nawet regiony, że design może być skutecznym narzędziem zmiany. To miejsce, w którym pomagamy nawiązywać współpracę partnerom reprezentującym tak różne środowiska, jak biznes, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe czy lokalne samorządy. Dla przedsiębiorców oraz sektora publicznego są organizowane specjalistyczne warsztaty pokazujące, jak wykorzystywać myślenie projektowe (design thinking) w najróżniejszych sferach codziennego życia.
Przedsiębiorcy, projektanci, organizacje pozarządowe i instytucje są zapraszani do udziału w organizowanym przez Zamek od 11 lat konkursie Śląska Rzecz. Co roku Zamek zaprasza także studentów i projektantów z niewielkim doświadczeniem zawodowym do udziału w Letniej Szkole Designu. Podczas warsztatów, pod okiem praktyków, mierzą się oni z kolejnymi tematami, często o charakterze społecznym. Zamkowa ekipa popiera wszelkie pomysły, dzięki którym poprawia się jakość przestrzeni publicznej oraz usług. Bliskie naszej filozofii działania są projekty zaangażowane społecznie. Są tu także organizowane warsztaty rzemiosła, by promować dawne techniki i materiały ze Śląska Cieszyńskiego, a także poszukiwać nowych obszarów do ich wykorzystania.
Poza tym Zamek opiekuje się najstarszymi zabytkami Śląska Cieszyńskiego. Na Wzgórzu Zamkowym można zwiedzić Rotundę pw. św. Mikołaja i Wacława z przełomu XI i XII wieku, której wizerunek widnieje na banknocie dwudziestozłotowym. Goście mogą też podziwiać panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna ze szczytu XIV-wiecznej Wieży Piastowskiej, pospacerować po parku na Wzgórzu, czy też odwiedzić Uliczkę Cieszyńskich Kobiet. Odwiedzających Zamek wita charakterystyczny różowy jelonek (oficjalnie nazywa się: Miejski projekt rozweselający”), który przyjechał do Cieszyna w 2005 roku jako część świątecznej wystawy. Został do dziś.
Ponadto integralną częścią Zamku, jest Klubokawiarnia Presso, miejsce nie tyle wyjątkowe, co wybitnie nasączone kreatywnością, miejsce gdzie cieszyńskie i nie tylko twórcze dusze spotykają się ze sobą a także pozostawiają po sobie konkretne ślady.