Zdrowie

W najwyższej siłowni całą dobę

Piąta rano. Katowic nie musnęły jeszcze poranne promienie słońca. Czwarte piętro budynku Altus, siłownia, na wiosłach ćwiczy kobieta po czterdziestce, z bieżni właśnie schodzi jej koleżanka, przy szatni, do treningu na sztandze rozgrzewają się dwaj mężczyźni. O tym, dlaczego wstają w nocy, jadą do centrum i wskakują w dres, żeby poćwiczyć, rozmawiamy z Dariuszem Respondkiem, mistrzem Niemiec w thai boksie, współwłaścicielem i prezesem zarządu Get-Fit Fitness, najwyżej położonej siłowni w Katowicach i jedynej czynnej całą dobę.

1.Smukłe ramiona

Pozycja wyjściowa: klęk prosty, tułów wyprostowany, brzuch spięty, łopatki ściągnięte, barki niewzniesione, wyprostowane ramię nad głową. Ćwiczący wykonuje wyprosty przedramienia zza głowy.
Zaangażowane mięśnie: mięsień trójgłowy ramienia- triceps.
Systematyzacja: 4 serie po 20 powtórzeń, przerwy po 45 s.

2. Brzuch ze stali

Pozycja wyjściowa: klęk podparty, przeciwległe kończyny wzniesione. Ćwiczący przez zgięcie w stanie łokciowym i kolanowym przywodzi przeciwległe kończyny pod siebie i stara się wykonać koci grzbiet. W czasie ruchu wymagana jest kontrola napięcia mięśni brzucha.
Zaangażowane mięśnie: dna miednicy, mięsień wielodzielny, poprzeczny brzucha, przepona.
Systematyzacja: 3 serie po 15 powtórzeń na stronę, przerwy po 45 s.

3. Proste plecy

Pozycja wyjściowa: Siad prosty, kolana wyprostowane, brzuch spięty, ramiona nad głową lekko zgięte w łokciach. Ćwiczący odwodzi ramiona bokiem i wraca do pozycji wyjściowej. W czasie odwodzenia ramion bokiem otwiera klatkę piersiową, przywodząc do siebie łopatki.
Zaangażowane mięśnie: mięsień naramienny, równoległoboczny.
Systematyzacja: 4 serie po 15 powtórzeń na stronę, przerwy po 30 s.

4. Sprężyste uda

Pozycja wyjściowa: szeroki rozkrok, stopy i kolana odwiedzione na zewnątrz, tułów prosty, brzuch spięty, łopatki ściągnięte, obciążenie na wysokości przepony. Ćwiczący wykonuje przysiad, trzymając skorygowaną pozycję i obciążając pięty.
Zaangażowane mięśnie: mięśnie wewnętrznej części uda- przywodziciele uda.
Systematyzacja: 4 serie po 20 powtórzeń na stronę, 1 minuta przerwy między seriami.

5. Apetyczny brzuch

Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, nogi wzniesione prostopadle do podłoża, ramiona odwiedzione, głowa i łopatki oderwane od podłoża. Ćwiczący unosi i opuszcza nogi do pozycji wyjściowej, kontrolując podparcie na odcinku lędźwiowym.
Zaangażowane mięśnie: mięsień prosty i poprzeczny brzucha.
Systematyzacja: 4 serie po 20 powtórzeń na stronę, przerwy po 45 s. Po każdym 20. Powtórzeniu w serii stabilizacja pozycji wyjściowej na 15 s.

6. Antygrawitacyjne pośladki

Pozycja wyjściowa: stojąca, stopy wąsko ustawione, ramiona wyprostowane nad głową w linii tułowia. Ćwiczący wykonuje pogłębiony wykrok w tył.
Zaangażowane mięśnie: mięsień pośladkowy wielki.
Systematyzacja: 4 serie po 10 powtórzeń na stronę, 1 minuta przerwy.
[fbcomments]
  • logo Silesia Smile
  • Silesia Smile – Twój magazyn o zdrowiu ze Śląska

    Zdrowie to jedna z tych rzeczy, która obok rodziny, miłości czy po prostu szczęścia jest wymieniana jako najcenniejsza wartość w życiu. Musisz zatem wiedzieć, jak o nie zadbać! Zwłaszcza, że współczesna medycyna idzie z duchem czasu, a obecnie daje tyle możliwości, że nie sposób być z wszystkimi na bieżąco na własną rękę.

    Silesia Smile to czasopismo i portal o zdrowiu. W naszych tekstach na ten temat chcemy uświadamiać Cię o wspomnianych wyżej możliwościach i pokazywać Ci, że warto z nich skorzystać. Prezentujemy przełomowe działania w różnych gałęziach medycyny (np. ze stomatologii lub medycyny estetycznej), a także podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o siebie w okresie przyjaznym przeziębieniom. Namawiamy do zdrowego trybu życia dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Opowiadamy historię ludzi, którzy wygrali być może najtrudniejszą walkę w swoim życiu – walkę o zdrowie. Podnosimy na duchu i udowadniamy, że chcieć to móc!

    Nasz magazyn to odpowiedź na inne czasopisma o zdrowiu w naszym regionie i nie tylko. Z całego natłoku informacji wybieramy tylko te najistotniejsze i dostarczamy Ci treści, po które warto sięgnąć nie tylko w przelocie. Dbamy o każde słowo i zdjęcie, bo szczegóły tworzą cały wizerunek. Mamy nadzieję, że będziesz nas postrzegać jako prestiżowe czasopismo o zdrowiu ze Śląska.

    Piszemy dla ludzi dbających o siebie i swoich bliskich. Nasi odbiorcy cenią swoje zdrowie i chcą wiedzieć, jak mogą się o nie troszczyć także profilaktycznie. Nie zadowolą się dziennikarską papką – doceniają wysublimowany content, który mogą wykorzystać w praktyce. Mamy nadzieję, że do nich dołączysz!

    Silesia Smile – czasopismo o zdrowiu dla ludzi ze Śląska. Odkryj nowe, zdrowotne perspektywy i daj się zaskoczyć!

    Owocnej lektury!
    Redakcja

  • Szybki kontakt

    SILESIA SMILE
    ul. Św. Jacka 14
    40-019 Katowice, woj. śląskie

    Telefon: +48 605 306 378
    E-mail: biuro@slilesiasmile.pl